Office Bearers

India Greens Party

(Office Bearers: Updated on 25 October 2020)

NATIONAL OFFICE BEARERS

President: Suresh Nautiyal

Vice-Presidents:

  1. Ms Usha Bakshi

2. Rajendra Minz

3. Ms Anita Nautiyal

Secretary-General: Ms Rehana Siddiqui

Treasurer: Vinod Nautiyal

International Secretary: Michael Rajchandra

Spokespersons:

  1. Ms Madhubanti Sen (East)

2. Ms (Dr) Mansee Bal Bhargava (West)

3. Rafat Jamal (North)

4. Baburaj Palladan (South)

General Secretaries:

  1. Parixit Kafley (AS)

2. Ganesh Subramanyam (BM)

3. Rafat Jamal (DL)

4. Baburaj Palladan (KA)

5. <Anonymous> (JK)

6. Sudarshan Chhotoray (OD)

7. Ms Harpreet Kaur (PB)

Secretaries:

1. Chandan Kumar (BR)

2. Ashish Thakuri (DL)

3. Ms Mahima Bhardwaj (DL)

4. Ms Prerna Mehta (GA)

5. Anurag David (HR)

6. Santosh Lalwani (MH)

7. Bibhuti Deb Barma (TP)

8. Gunanand Jakhmola (UK)

9. Sunil Kumar Singh (WB)

IGP Website: Coordinator — Michael Rajchandra

IGP Website Deputy Coordinators

1. Rahul Gupta Kodarapu

2. Ms Nitika Mishra

Political Affairs Committee: 

1. Suresh Nautiyal (Chair)

2. Ms Usha Bakshi

3. Rajendra Minz

4. Ms Anita Nautiyal

5. Ms Rehana Siddiqui

6. Vinod Nautiyal

7. Michael Rajchandra

8. Ms Mahima Bhardwaj

9. Ganesh Subramanyam

10. Ms Lily Shanta Minj

11. Ms Geeta Sahu

12. <Anonymous>

13. Ms Harpreet Kaur

14. Ms Madhubanti Sen

15. Ms (Dr) Apeksha Wasudeo

16. Ms Ishpriya Kaur.

17. Prabhath Prabhakaran.

REPRESENTATIVES ON INTERNATIONAL BODIES

APGF Interim Lead Representative on the Global Greens CoordinationMs Anita Nautiyal

IGP Councillor on APGF — Ms Mahima Bhardwaj

IGP Alternate Councillor on APGF — Michael Rajchandra

APGFWN Gender Equity Project Coordinator – Ms Anita Nautiyal

India Young Greens International Secretary — Ms (Dr) Apeksha Wasudeo

India Young Greens Alternate International Secretary — Vacant

India Young Greens Representative on APYGN — Ms Ishpriya Kaur.

India Young Greens Alternate Representative on APYGN — Ashish Thakuri

IGPWN Representative on APGF Women’s Network — Ms Mahima Bhardwaj

APGFWN Mentees

1. Ms Mahima Bhardwaj

2. Ms Madhubanti Sen.

NATIONAL COUNCIL

Andhra Pradesh:

  1. Dr William Stanley
  2. Krishna Teja Perannagari
  3. Bharath Chandra
  4. Kogara Thirinath Reddy
  5. Sattaru Manohar

Assam: 

  1. Parixit Kafley
  2. Dhirendra Bardoloi
  3. Rohan Sharma

Bihar: 

  1. Chandan Kumar
  2. Amar Alam
  3. Ritesh Kumar

Brihan (Greater) Mumbai: 

  1. Suyog Dixit
  2. Ganesh Subramanyam
  3. Kailash Anerao
  4. Ms Archana Patel
  5. Ms Geeta Sahu
  6. Mukesh Jadhav
  7. Rusi Nariman
  8. Ms Sarika Dabral

Chhattisgarh: 

  1. Rajendra Minz
  2. Ms Lily Shanta Minj
  3. Ms Manisha Lakra
  4. Ms Malti Ekka
  5. Kishan Kumar Sahu

Daman & Diu: 

  1. Geo Sebastian
  2. Ms Swati Surampally

Delhi: 

  1. Ms Rehana Siddiqui
  2. Michael Rajchandra
  3. Rafat Jamal
  4. Agraj Pratap Singh
  5. Anurag David
  6. Ms Mahima Bhardwaj
  7. Vivek Shrivastava
  8. Amit Nautiyal
  9. Ashish Thakuri
  10. Ms Garima Shahi

Goa: 

  1. Ms Prerna Mehta

Gujarat: 

  1. Basant Rawat
  2. Hitendra  Gadhavi
  3. Yagnesh Joshi
  4. Ms Minakshi Dhawale
  5. Ms (Dr) Mansee Bal Bhargava
  6. Ms Manzil Nanavati

Haryana: 

  1. Ms Usha Bakshi
  2. Sameer Bakshi

Himachal Pradesh: 

  1. Jaikrishan Sharma

Jammu & Kashmir: 

  1. Anonymous
  2. Anonymous
  3. Anonymous
  4. Anonymous

Jharkhand: 

  1. Gautam Chaudhary
  2. Ranjeet Kumar
  3. Saurav Kumar
  4. Ranjit Kumar

Karnataka:  

  1. Sathish Samuel
  2. Baburaj Palladan
  3. Gaurav K Hegde
  4. Ms Asha KJ
  5. Ms Celina Rajchandra 

Kerala: 

  1. Prabhath Prabhakaran
  2. Shibu Raj
  3. Ms Nazeema AK
  4. Stanley Xavier

Madhya Pradesh: 

  1. Ms Anu Gaur

Maharashtra:  

  1. Prabhakar Kukdolkar
  2. Aniket Kulkarni
  3. Nitesh Khare
  4. Irfan Khan
  5. Santosh Lalwani
  6. Dr Apeksha Wasudeo

Manipur: 

  1. Jiten Singh Konthoujam
  2. Ms Monalisa Chanu

Odisha: 

  1. Sudarshan Chhotoray
  2. Soumitra Subinaya Mohanty
  3. Manoj Kumar Dash

Punjab: 

  1. Ms Harpreet Kaur
  2. Upkar Singh Bakhshi

Rajasthan:

  1. Bheru Lal Gaderi
  2. Naveen Kumar

Tamil Nadu: 

  1. Ullash Kumar RK
  2. Deiva Kumar

Telangana: 

  1. Rahul Gupta Kodarapu
  2. Dr Yeswanth Yarlagadda
  3. Prudhvi Madhu
  4. Akhil Babu Daggubati
  5. Ms Sonika Nakkala

Tripura

  1. Bibhuti Deb Barma

Uttarakhand

  1. Suresh Nautiyal
  2. Ms Anita Nautiyal
  3. Bhupen Singh
  4. Govind Singh Sijwali
  5. Ms Kiran Arya
  6. Gunanand Jakhmola
  7. Ankit Rawat

Uttar Pradesh: 

  1. Vinod Nautiyal
  2. Pushpendra Singh
  3. Vineet Chaturvedi
  4. Zeeshan Zahid
  5. Abu Sultan
  6. Atul Choudhary
  7. Abhishek Srivastava

West Bengal: 

  1. Koushik Chatterjee
  2. Sandip Saha
  3. Ms Arpita Mukherjee
  4. Nababrata Datta
  5. Sunil Kumar Singh
  6. Ms Madhubanti Sen
  7. Chandan Prasad
  8. Ms Neha Singh
  9.  Sukamal Singha
  10. Jyotirmoy Goswami

*********

COMMITTEES

  1. Membership Committee: 

Convener — Suresh Nautiyal. 

Deputy Convener  — Ms Rehana Siddiqui. 

Members – Vinod Nautiyal, Michael Rajchandra, Rajendra Minz, Sathish Samuel, Rusi Nariman, Bheru Lal Gaderi, Prabhakar Prabhath, Abir Gupta, Sagar Singh, Mukesh Jadhav.

  1. Policy Committee: 

Convener — Suresh Nautiyal

Deputy Convener — Ms (Dr) Mansee Bal Bhargava

Members – Ganesh Subramanyam, Kailash Anerao, Soumitra Subinaya, Sattaru Manohar, Ms Ankita Dhawan, Prof Jyotirmoy Goswami, Mukesh Jadhav, Sudarshan Chhotoray, Ms Ishpriya  Kaur.

  1. Parliamentary Board: 

Convener — Suresh Nautiya

Deputy Convener – Ms Rehana Siddiqui

Members — Ms Anita Nautiyal, Mukesh Jadhav, Ms (Dr) Mansee Bal Bhargava.

  1. Fundraising Committee: 

Convener — Ms Anita Nautiyal

Deputy Convener — Kailash Anerao

Members — Vinod Nautiyal, Rajendra Minz, Santosh Lalwani, Sathish Samuel, Ms Prerna Mehta,Rakesh Jha, Sudarshan Chhotoray, Michael Rajchandra, Baburaj Palladan, Suresh Nautiyal.

  1. Fundraising Task Force

Convener — Ms Anita Nautiyal

Deputy Convener — Kailash Anerao

Members – Suresh Nautiyal, Michael Rajchandra.

  1. Discipline Committee: 

Convener — Ms Usha Bakshi

Deputy Convener — Michael Rajchandra

Member — Ms Rehana Siddiqui

  1. Programme Monitoring Committee: 

Convener – Rajendra Minz

Deputy Convener — Ms Rehana Siddiqui

Members — Suresh Nautiyal, Ms Anita Nautiyal, Baburaj Palladan, Abir Gupta.

  1. Campaigns Committee: 

Convener — Vacant

Deputy Convener — Ms Anita Nautiyal

Members — Nitesh Khare, Michael Rajchandra, Prabhath Prabhakaran, Ashish Thakuri, Ms (Dr) Mansee Bal Bhargava, Ms Ishpriya Kaur, Ms Farah Yasmeen.

  1. Media & Communication Committee: 

Convener — Suresh Nautiyal

Deputy Convener — Ms Rehana Siddiqui

Members — Agraj Pratap Singh, Gunanand Jakhmola, Swapnil Bodhe, Ms Sugandha Lonikar, Irfan Khan, Abu Sultan, Abhishek Srivastava, Sudarshan Chhotoray, Adil Ahmad.

  1. Publications Committee: 

Convener — Suresh Nautiyal

Deputy Convener – Ms Rehana Siddiqui

Members – Prabhath Prabhakaran, Ms Anita Nautiyal, Adil Ahmad, Sathish Samuel, Santosh Lalwani.

  1. Women’s Network: 

Convener — Ms Mahima Bhardwaj

Deputy Conveners — Ms Manisha Lakra & Nitika Mishra 

Secretary — Ms Arpita Mukherjee. . Treasurer — Ms Prerna Mehta. Deputy Treasurer — Ms Rehana Siddiqui. WB Rep – Madhubanti Sen. Mentor – Ms Anita Nautiyal.

  1. Young Greens Committee: 

Convener — Ms (Dr) Apeksha  Wasudeo

Deputy Convener — Ashish Thakuri

Members — Rahul Gupta Kodarapu, Ms Manisha Lakra, Agraj Pratap Singh, Ms Mahima Bhardwaj, Ms Aakansha Natani, Ms Malti Ekka, Ms Ishpriya Kaur, Prudhvi Raj Madhu.

  1. Administration Committee: 

Convener — Ms Rehana Siddiqui

Deputy Convener —  Baburaj Palladan

Members – Vinod Nautiyal, Rajendra Minz, Michael Rajchandra, Suresh Nautiyal.

  1. Accounts Committee: 

Convener — Vinod Nautiyal

Deputy Convener — Ms Mahima Bhardwaj

Members — Rajendra Minz, Kailash Anerao, Ms Prerna Mehta, Ms Anita Nautiyal.

  1. Manifesto Committee: 

Convener — Suresh Nautiyal

Deputy Convener — Ms Rehana Siddiqui

Members — Basant Rawat, Mukesh Jadhav, Ms (Dr) Mansee Bal Bhargava, Ms Anita Nautiyal, Ms Madhubanti Sen, Sathish Samuel.

  1. Information Technology Committee: 

Convener — Michael Rajchandra

Deputy Conveners — Rahul Gupta Kodarapu and Ms Nitika Mishra

Members — Ms Anita Nautiyal, Irfan Khan, Arun NG, Ms Bhavana Ganganna, 

Social Media Committee

Convener Ms Anita Nautiyal

Deputy Conveners – Michael Rajchandra

Members – Ms (Dr) Apeksha Wasudeo, Ashish Thakuri, Chandan Kumar, Ms Geeta Sahu, Rahul Gupta Kodarapu, Krishna Kant Kumar, Ms Ishpriya Kaur, Kailash Anerao, Ms Mahima Bhardwaj, Prabhath Prabhakaran, Ranjeet Kumar, Ms Rehana Siddiqui, Sunil Kumar Singh, Ullash Kumar, Suresh Nautiyal.

  1. Agriculture Committee: 

Convener — Bheru Lal Gaderi

Deputy Convener — Ms Minakshi Dhawale

Members – Upkar Singh Bakhshi Ms Harpreet Kaur, Hitendra Gadhavi, Suresh Nautiyal, Parixit Kafley, Deiva Kumar, Sadam Hussain.

  1. Litigation Committee: 

Convener — Prabhakar Kukdolkar

Deputy Convener — Adv Vinda Mahajan

Members — Adv Soumitra Subinaya, Adv DL Chavda, Suresh Nautiyal, Gaurav Kumar Grover, Chandan Kumar.

  1. Research & Reference Committee: 

Convener — Ms Rehana Siddiqui

Deputy Convener – Nitesh Khare

Members – Ms Aruna Hangirkar, Suresh Nautiyal, Stanley Xavier, Abu Sultan, Venkata Nithin, Prof Mansee Bal Bhargava.

  1. Adivasis, Minorities and Marginalised Communities Committee: 

Convener — Rajendra Minz

Deputy Convener — Ms Rehana Siddiqui

Members — Subinoy Soumitra, Ms Harpreet Kaur, Santosh Lalwani, Rusi Nariman, Stanley Xavier.

  1. Creative Arts Committee: 

Convener — Ms Archana Patel

Deputy Convener – Mukesh Jadhav

Members — Anurag David, Suresh Nautiyal, Ms Laxmi Singh, Rafat Jamal, Sanjiv Valsan.

  1. RTI Committee: 

Convener — Chandan Kumar

Deputy Convener — Ms Mahima Bhardwaj

Members — Ms Harpreet Kaur, Suresh Nautiyal, Prabhath Prabhakaran, Prabhakar Kukdolkar, Raj Kishan.

  1. Technical Advisory Committee: 

Convener — Santosh Lalwani

Deputy Convener — Ms (Dr) Apeksha Wasudeo

Members – Mahima Bhardwaj, Sunil Singh, Wing Commander (Retd) Sanjeev Saxena.

Wildlife Committee: 

Convener – Kailash Anerao

Deputy Convener — Vacant

Members – Prabhakar Kukdolkar, Parixit Kafley, Suresh Nautiyal, Ms Malti Ekka, Deiva Kumar.

  1. Animal Rights Committee: 

Convener – Ms Prerna Mehta

Deputy Convener — Suresh Nautiyal

Members – Ms Mahima Bhardwaj, Ms Harpreet Kaur, Ms Anita Nautiyal, Nitesh Khare, Rahul Gupta Kodarapu, Amit Nautiyal, Ms Shivani Bhatt, Chandan Kumar, Raj Kishan.

  1. Students Committee: 

Convener — Ms Nitika Mishra

Deputy Convener — Ritesh Kumar

Members — Mohd Murshid Alam, Ms Manisha Lakra, Shubham Sonu, Prafulla Patil, Ms Vaibhavi Kadam, Gautam Kumar, Raja Raushan, Chandan Kumar.

  1. Sustainable Living Committee: 

Convener — Prabhakar Kukdolkar

Deputy Convener – Ms (Dr) Mansee Bal Bhargava

Members – Ms Anita Nautiyal, Ms Lily Shanta Minj, Sattaru Manohar, Suresh Nautiyal, Ms Shivani Bhatt, Shaldavya Kuruganti, Mukesh Jadhav, Ms Minakshi Dhawale.

  1. Content Writing Team: 

Convener – Ullash Kumar RK

Deputy Convener – Ms Madhubanti Sen

Members – Ms Farah Yasmeen, Suyog Dixit, Prabhath Prabhakaran, Ms Shivani Bhatt.

  1. Quality Control Team: 

Convener — Suresh Nautiyal

Deputy Convener – Ms Anita Nautiyal

Members – Michael Rajchandra, Ms Rehana Siddiqui, Ms Madhubanti Sen.

  1. International Committee

Convener – Michael Rajchandra

Deputy Convener — Ms Anita Nautiyal

Members — Ms Rehana Siddiqui, Ms Mahima Bhardwaj, Dr Apeksha Wasudeo, Rahul Gupta Kodarapu, Ashish Thakuri, Suresh Nautiyal.

  1. Public Health Committee: 

Convener — Ms (Dr) Apeksha  Wasudeo

Deputy Convener – Ms Rehana Siddiqui

Members – Suresh Nautiyal, Sathish Samuel, Chandan Kumar, Baburaj Palladan, Ms Harpreet Kaur, Ms Geeta Sahu, Sudarshan Chhotoray, Sunil Kumar Singh.

STATE EXECUTIVES/AD-HOC COMMITTEES/WORKING GROUPS:

  1. Bihar Ad-hoc Committee

Convener — Chandan Kumar

Members – Krishna Kant Kumar, Avinash Kumar, Vikas Kumar, Ritesh Kumar, Sonal Kumar, Jyotish Raj, Adarsh Priydarshi, Sanatan Kumar Mishra, Rakesh Sinha, Arun Kumar.

  1. Brihan (Greater) Mumbai Ad-hoc Committee:

Co-conveners – Kailash Anerao, Ganesh Subramanyam, Ms Archana Patel, Suyog Dixit, Rusi Nariman, Mukesh Jadhav, Sanjiv Valsan, Ms Sugandha Lonikar, Ms Geeta Sahu, Sagar Singh.

  1. Chhattisgarh State Convention Organising Committee:

Co-conveners — Ms Lily Shanta Minj and Chandreshwar Tigga

Treasurer – Ms Silbinia Ekka

Members – Ms Sabina Beck, Mohan Sai Paikra, Parmeshwar Bhagat, Nilesh Kumar Sori, Ms Savitri Tigga, Ms Rajni Lakra, Ms Anita Minz, James Paul Minz, Deepak Lakra, Jawahar Ram, Ms Regina Tirkey, Kulranjan Tirkey, Christo  Rai Kindo, Ms Mary Clara, Ms Jyoti Kujur.

  1. Jharkhand Ad-hoc Committee:

Co-conveners – Ranjeet Kumar, Ashok Verma, Amritesh Singh Chauhan, Ranjit Kumar.

  1. Karnataka State Executive: 

President – Sathish Samuel

Vice-Presidents – Ms Jaji Karumbaiaha, Jayaram HR

General Secretary – Ms Asha KJ

Treasurer — Ms Manjula Ramaswamy

Secretaries – Baburaj Palladan and Ms Mamatha HP, Ms Archana 

Executive Members – Veerasingh David, Benjamin Reuben, Ms Shobalakshmi, Ms Gange, Venkataswami, Mari, Ramesh, Lingappa, Mithun.

  1. Maharashtra Ad-hoc Committee:

Convener – Prabhakar Kukdolkar

Deputy Conveners – Nitesh Khare, Ms (Dr) Apeksha Wasudeo

  1. Odisha State Convention Organising Committee

Convener – Sudarshan Chhotoray

Coordinator – Soumitra Subinaya

Members — Jayakrushna Hota, Subas Chandra Panda, Sachikanta Pradhan, Arun Kumar Samantray, Anil Pradhan, Gouranga Chandra Mohapatra, Prakash Chandra Sahoo, Padma Charan Mohapatra, Sankarshana Hota, Krushna Priya Sahoo, Lingaraj Sahu, Ranju Lata Mohapatra, Ms Sujata Mohanty, Sweta Snigdha Mohanty, A Sailaja, A Nagamani, Samir Ranjan Dash, SR Pattnaik.

  1. Telangana Ad-hoc Committee:

Co-Conveners – Rahul Gupta Kodarapu, Dr Yeswanth Yarlagadda, Akhil Daggubati, Ravi Kumar Kotagiri, Ms Keerthi Yarlagadda, Threenath Reddy.

  1. West Bengal Ad-hoc Committee

Co-conveners – Sunil Kumar Singh, Ms Madhubanti Sen

Members – Chandan Prasad, Md Qaisar Bakhs, A Kumar, Indrajit Mishra, Rohit Singh, Mazar Ali, Saroj Prasad Singh, Subhranil Ghosh, Ms Shila Mishra, Prof Jyotirmoy Goswami, P Mondal, KM Kaushik, Sukamal Singh Roy, Vishwajit Kumar.

*********

Spread the love